Iceland Liechtenstein Norway grants Unia Europejska
  • język migowy
  • BIP

Dane kontaktowe

ul. Kościelna 15, 44-350 Gorzyce
tel.
+48 32 45 13 056
ul. Bogumińska 13, 44-350 Gorzyce
e-mail

Trasa rowerowa

Trasa rowerowa 316 Y

Szlak rowerowy po Gminie Gorzyce jest częścią szlaku rowerowego wokół powiatu wodzisławskiego, który jest zarejestrowany w śląskiej sieci tras rowerowych pod nr 316 Y i liczy 52 km.
Trasa przebiega z dala od głównych szlaków drogowych tak, aby rowerzyści mogli spokojnie i bezpiecznie z niej korzystać oraz zwiedzać najpiękniejsze zakątki Gminy Gorzyce. Na trasie możemy zobaczyć m.in.: obiekty kultu religijnego- Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Turzy Śl., obiekty archeologii prawnej - krzyże pokutne w Rogowie i Olzie, zabytki z czasów średniowiecza tj. grodzisko w Gorzyczkach, obiekty przyrodnicze - Szwajcaria Czyżowicka, Zespół Pałacowo - Parkowy w Gorzycach.
Trasa jest również atrakcyjna pod względem rekreacyjnym - ośrodki wypoczynkowe w Olzie, Miasteczko Country w Czyżowicach, duże pole namiotowe w Olzie zlokalizowane na obrzeżach starego koryta rzeki Olzy. Na naszą uwagę zasługują także rzeka Olza i Odra, zbiornik wodny POLDER BUKÓW oraz kompleksy leśne w rejonie Czyżowic.

Przebieg trasy

Wodzisław Śl. --> Turzyczka --> Turza Śl. --> Kolonia Fryderyk --> Gorzyczki --> Uchylisko --> Gorzyce --> Osiny --> Czyżowice --> Syrenka --> Zawada --> Pszów --> Lubomia --> Buków --> Bluszczów --> Rogowiec --> Odra --> Olza

Trasa rowerowa rozpoczyna się w Wodzisławiu Śl. od głównej bramy wjazdowej stadionu MKS Odra Wodzisław Śl. i biegnie do Turzy Śl. - miejsca oddalonego o 3 km od Wodzisławia Śl. w kierunku południowym. To pierwsza wieś Gminy Gorzyce przez którą przebiega trasa rowerowa. Jest to niepowtarzalne miejsce pątnicze, w którym znajduje się usytuowane na wzgórzu Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Jest ono znane nie tylko w kraju ale i poza jego granicami. Przez miejscowość przepływa rzeka Leśnica. Prowadzi tu również nieczynny tor linii kolejowej Wodzisław - Godów - Jastrzębie.

trasa rowerowa

Trasa rowerowa w Turzy Śl. biegnie wzdłuż torów kolejowych i przede wszystkim prowadzi drogami polnymi. Na wysokości mostu kolejowego nad rzeką Leśnica wjeżdżamy na teren Kolonii Fryderyk - kolejnego sołectwa należącego do Gminy Gorzyce, którego nazwa pochodzi od fragmentu najstarszej zabudowy kolonii tzw. „Fryderyka" i funkcjonującej tam na początku XX wieku kopalni węgla kamiennego „Friedrich - Schacht". Z polnej ścieżki docieramy do drogi asfaltowej, która prowadzi do centrum miejscowości , a stamtąd pokonując odcinek leśny i mijając nowobudowany ośrodek rekreacyjno - sportowy „Tarloch" dojeżdżamy do Gorzyczek.

Sołectwo położone jest w pasie przygranicznym Gorzyczki - Wierzniowice z Republiką Czeską. Na największą uwagę zasługują zabudowania po folwarku, średniowieczne grodzisko oraz przepiękna kaplica p.w. św. Jana Nepomucena oraz pałacyk z końca XIX wieku obecnie Dom Dziecka ( dawny pałac hr. Larysza).Przejeżdżając prosto główne skrzyżowanie w Gorzyczkach i skręcając w drogę polną dojedziemy do Uchylska, miejscowości w której centrum mieści się kaplica p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Natomiast jadąc do Uchylska możemy po lewej stronie drogi zobaczyć dolinę rzeki Olzy.

Pokonując niewielkie wzniesienie dojedziemy do Gorzyc - miejscowości, o której pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1229r. W Gorzycach na ul. Zamkowej (którędy biegnie szlak rowerowy) znajduje się Zespół Pałacowo Parkowy, który w 1989r został wpisany do rejestru zabytków klasy A pod nr A/1388/89. W wyżej położonym klasycznym, prostokątnym pałacu obecnie znajduje się Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Z całego wyposażenia wewnętrznego pozostał tylko kominek. Natomiast niżej położony XIX wiecznym neobarokowy, pierwotnie parterowy pałac w kształcie podkowy z piętrową wieżą pośrodku, czeka na odbudowę i zagospodarowanie. Oba pałace odległe od siebie o około 750m były połączone dwiema alejkami. Wokół pałaców rozciąga się park krajobrazowy w stylu angielskim założonym przez hrabiów von Arco. Obok Zespołu Pałacowo - Parkowego funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej. W centrum wsi znajduje się zabytkowa kuźnia, a także kościół p.w. Św. Anioła Stróża.

Z głównej drogi ( Gorzyce - Racibórz ) zjeżdżamy na drogę śródpolną asfaltową, która prowadzi do Osin. Jest to najmniejsze sołectwo na terenie gminy Gorzyce. Przy głównej drodze znajduje się park leśny z placem zabaw, zaś w centrum wsi wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Ducha Św.

Z Osin udajemy się droga polna do Czyżowic. Jest to największe pod względem liczby ludności sołectwo w gminie Gorzyce. W południowo - zachodniej części znajduje się pomnik przyrody - głaz narzutowy. Niewątpliwą atrakcją krajobrazową i przyrodniczą tej miejscowości jest przepięknie położony, stwarzający doskonałe warunki dla wędrówek pieszych, rowerowych oraz biwakowania kompleks leśny zwany „Szwajcarią Czyżowicką" Następnie droga przez las dojeżdżamy do Syrynki dzielnicy Rogowa, a stamtąd jedziemy do Zawady ( dzielnicy Wodzisławia Śl).
Kolejne etapy trasy rowerowej przebiegają przez miasto Pszów i gminę Lubomia.( ok. 20 km) , gdzie możemy zwiedzić m.in.: grób Borodynowskiej Pani, kopiec graniczny, figurę i kaplicę św. Jana Nepomucena, grodzisko.

trasa rowerowa

Z Bukowa - miejscowości należącej do Gminy Lubomia - jadąc wzdłuż wału zbiornika wodnego Polder Buków ponownie wjeżdżamy na teren Gminy Gorzyce do miejscowości Bluszczów, która położona jest na obrzeżach gminy. Godne zwiedzania są tu: kaplica oraz zabytkowa kamienna figura św. Jana Nepomucena z XVIII w., która jest najprawdopodobniej dziełem najwybitniejszego rzeźbiarza doby baroku na Śląsku - Johanna Osterreicha. Pomnik ten jest położony na wzgórzu, gdzie można podziwiać widoki : Rogowa z widocznym kościołem, a w dali przy dobrej pogodzie widać Beskid Śląski, w środku obniżenie Bramy Morawskiej, a po prawej stronie fragment Sudetów Wschodnich. W Bluszczowie godny zobaczenia jest również park leśny z olszą czarną. W parku tym znajduje się pomnik ku czci poległych powstańców śląskich.

Następnie trasa prowadzi nas przez Rogowiec - dzielnicę należącą do Rogowa, która znajduje się na jego obrzeżach. Zbaczając z trasy, jadąc w stronę centrum Rogowa możemy zobaczyć dwa kamienne krzyże pokutne. Możemy również kierować się od razu do miejscowości Odra, mijając po drodze staw i resztki zabudowań dawnego folwarku. Odra jest jednym z najmniejszych sołectw gminy Gorzyce, które odznacza się znakomitymi walorami przyrodniczo - krajobrazowymi. Jest rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Możemy tutaj zwiedzić zabytkową neogotycką kaplicę , jak również zobaczyć budynek mieszkalny pochodzący z 1840 roku z doskonale zachowanymi w szczytowej ścianie płaskorzeźbami charakterystycznymi dla tej epoki.

Kolejnym etapem , a zarazem ostatnim na szlaku rowerowym jest miejscowość Olza. Sołectwo to położone jest na trasie do przejścia granicznego w Chałupkach. Charakterystycznym i bardzo ciekawym miejscem jest połączenie dwóch rzek Olzy i Odry. W Olzie znajduje się ośrodek rekreacyjno - wypoczynkowy i duże pole namiotowe. Zobaczyć można tutaj : zabytkowa kaplica , średniowieczny krzyż pokutny oraz Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Pokoju, a także pomnik poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny. W latach 1918-1937 był w Olzie tzw. „Trójkąt Trzech Republik".
W tym miejscu trasa rowerowa łączy się z trasą rowerową europejską i trasą Euroregionu Śląska Cieszyńskiego.

do góry