Iceland Liechtenstein Norway grants Unia Europejska
  • język migowy
  • BIP

Dane kontaktowe

ul. Kościelna 15, 44-350 Gorzyce
tel.
+48 32 45 13 056
ul. Bogumińska 13, 44-350 Gorzyce
e-mail

Gorzycka Perła 2021

16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach

Na zdjęciu znajduje się 16 Drużyna Harcerska

21 października w sali Ośrodka Kultury w Czyżowicach, odbyła się uroczystość związana z wręczeniem honorowego tytułu Gorzycka Perła 2021.

Kapituła Tytularna uznała wybitne osiągnięcia oraz zasługi dla Gminy Gorzyce i postanowiła przyznać ten zaszczytny tytuł 16 Drużynie Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach.

W 14 stronicowej laudacji, której autorem jest sołtys Czyżowic Daniel Kurasz, popartej przez wszystkie organizacje działające na terenie sołectwa Czyżowice, zawarto ogrom sukcesów i osiągnięć Drużyny. Poniżej kilka z nich, a całą treść publikujemy na końcu artykułu, w wersji do pobrania.

Fragmenty laudacji: Wielkim i nadzwyczajnym osiągnięciem jest Odznaczenie 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach przez Komendantkę Chorągwi Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej" z prawem noszenia tej odznaki na Sztandarze Drużyny. Nadanie Odznaki odbyło się 11.09.2016 roku. Rzecz zupełnie to rzadko spotykana w Chorągwi.

Czyżowicka drużyna wiele razy pełniła funkcję Drużyny Reprezentacyjną Chorągwi Śląskiej.

Jest świetnie umundurowana. Czyżowickie harcerki i harcerze dobrze znają musztrę i ceremoniał harcerski. To zawsze znajduje odbicie w relacjach dziennikarskich. To nie są odosobnione sytuacje, że kiedy maszeruje Drużyna Czyżowic odbiera oklaski od publiczności z tłumu. To bardzo miłe i motywujące dla dzieci i młodzieży. Zawsze afirmują, że reprezentują Polskę, ZHP, Chorągiew Śląską, ale głównie swoją małą ojczyznę - Gminę Gorzyce.

Stale szukają nowych obszarów. Łamią schematy, szanując tradycje. Dzieci są dumne, że należą do 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach. To że Drużyna ma dzisiaj 90. lat dodaje jej tylko „smaku”.

Drużyna pełni funkcję reprezentacyjną podczas wszystkich wydarzeń patriotycznych odbywających się na terenie Gminy Gorzyce.

W ostatnim 2020 roku mimo wielkich trudności związanych z pandemią Covid-19 Drużyna działała i podtrzymywała wzajemne relacje jej członków. Część zajęć okresowo zostało przeniesionych do sieci internetowej. Trudności związane z pandemią Drużyna zdołała pokonać i pojechała na swój obóz w Bierach.

W roku 2021 Drużyna stała się organizatorem koncertu z okazji stulecia Powstań Śląskich. Wydarzenie to było transmitowane na żywo na kanale youtube. Drugim sporym osiągnięciem było przygotowanie Festiwalu „Wiosenne Czarowanie” w Legionowie. Drużyna stale wyjeżdża na biwaki a Stanica Harcerska „Słoneczna Polana” wodzisławskiego hufca jest miejscem dużej aktywności Drużyny. W ostatnim czasie harcerze podczas biwaków samodzielnie zbudowali piękną i okazałą bramę, dużą wiatę oraz zbudowali duży piec do przygotowania posiłków.

 

Największe osiągnięcia

  • Odznaczenie 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach przez Komendantkę Chorągwi Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Chorągwi Śląskiej" z prawem noszenia tej odznaki na Sztandarze Drużyny. Nadanie Odznaki odbyło się 11.09.2016 roku.  

  • Drużyna wielokrotnie zdobywała miejsca w Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Złota Nutka”,

  • Dwukrotne pełnienie funkcji Drużyny Reprezentacyjnej przed Prezydentami RP - Bronisławem Komorowskim i Andrzejem Dudą,

  • Uzyskanie nominacji na wyjazd National Jamboree w USA w roku 2017 r.,

  • Uzyskanie nominacji na Międzynarodowe Zloty Harcerskie na terenie Europy

 

Wychowankowie 16. DH im. Żwirki i Wigury dziś wkraczają w dorosłość, odnoszą sukcesy w swoich uczelniach, wyróżniają się na tle swoich rówieśniczych środowisk - wiedzą, sprawnością i odpowiedzialną, patriotyczną postawą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
odt 2021-10-26 Wniosek Gorzycka perła.odt
ilość pobrań: 118
Wniosek Gorzycka perła.odt 541.01KB -
do góry