Iceland Liechtenstein Norway grants Unia Europejska
 • język migowy
 • BIP

Dane kontaktowe

ul. Kościelna 15, 44-350 Gorzyce
tel.
+48 32 45 13 056
ul. Bogumińska 13, 44-350 Gorzyce
e-mail

Gorzycka Perła 2008

p. Olga Rumpel z Gorzyc, p. Józef Zbieszczyk z Czyżowic, p. Tadeusz Skatuła z Bluszczowa

p. Olga Rumpel z Gorzyc, p. Józef Zbieszczyk z Czyżowic, p. Tadeusz Skatuła z Bluszczowa

W ostatnią sobotę października (25.10) w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Gorzycach, odbyła się uroczysta gala, na której wręczone zostały tytuły honorowe "Gorzycka Perła".
W roku bieżącym tytuły przyznawane były po raz III. Kapituła Tytularna rozpatrzyła złożone wnioski i postanowiła o nadaniu tytułu honorowego „GORZYCKA PERŁA” trzem wybitnym osobom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Gminy Gorzyce. Wśród zasłużonych znaleźli się: Olga Rumpel z Gorzyc, Józef Zbieszczyk z Czyżowic oraz Tadeusz Skatuła z Bluszczowa.
Przedstawiamy sylwetki zacnych mieszkańców naszej gminy, których społeczność lokalna darzy wielkim szacunkiem i uznaniem.

Olga Rumpel

Nominujący do tego zaszczytnego tytułu zaznaczyli, że Pani Olga Rumpel pracuje w Szkole Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku, ucząc gry na altówce. Gra w dwóch orkiestrach symfonicznych, m.in. w Orkiestrze Filharmonii Rybnickiej. Od ponad 24 lat prowadzi chór „Cantemus Domino” w Gorzycach. Pani Olga to osoba wielce zaangażowana w rozwój kultury na terenie naszej Gminy, godnie reprezentując ją swoją osobą na wszelakich występach, koncertach i festiwalach. Jej poświęcenie i pełna oddania praca dla dobra muzyki może być dla nas wszystkich wzorem.

Józef Zbieszczyk

Fakty z Jego życia, które podkreślone zostały przez nominujących:
Dzięki działaniom Pana Józefa Zbieszczyka powstał chór szkolny w czyżowickiej szkole.
Jako wicewojewoda katowicki inicjował szereg działań społecznych. Dzięki Jego staraniom czyżowicka straż pożarna pozyskała nowoczesny samochód bojowy. Mocno wspierał budowę wodociągu w Gminie Gorzyce. Dzięki Jego zaangażowaniu udało się najpierw zasilić w wodę całą wieś, a następnie rozpocząć budowę wodociągu w Rogowie. Należał do grupy inicjatywnej rozpoczęcia budowy Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach i swoim działaniem mocno wspierał organizacyjnie budowę tego obiektu. Dzięki zaangażowaniu gmina wzbogaciła się o najnowocześniejszy dom kultury w regionie.

Tadeusz Skatuła

Wśród zasług Pana Tadeusza nominujący wymieniają, że przyczynił się On do kompleksowej modernizacji boiska, do budowy krytych trybun oraz remontu boiska przy parku „Dąbki”. Dzięki Jego staraniom udało się przeprowadzić remont domu sportu. Ogromne zaangażowanie pana Skatuły zaowocowało powstaniem pod parkiem „Dąbki” dwóch boisk treningowych wyposażonych również w pomieszczenia gospodarcze i sanitariaty.
Będąc prezesem klubu drużyna „Przyszłości” Rogów uzyskała awans do IV ligi, gdzie występuje z powodzeniem do chwili obecnej. Był także pomysłodawcą organizowania „Dni Sportu w Rogowie”. Pasją Pana Skatuły było szkolenie młodzieży. Przyczynił się do powstania przy klubie pierwszej w Gminie Gorzyce Szkółki Piłkarskiej, która prężnie działa do chwili obecnej. Wspierał aktywnie powstanie przy Gimnazjum w Rogowie klasy sportowej o profilu piłka nożna.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania najzdolniejszych uczniów z terenu Gminy za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wysokie osiągnięcia w olimpiadach, konkursach.
W roku bieżącym wójt Gminy przyznał 20 uczniom z terenu gminy Gorzyce stypendia. Stypendia przyznawane są od 2003 r. na mocy uchwały Rady Gminy Gorzyce, uczniom szkół podstawowych (klas IV-VI) oraz Gimnazjalistom.
Łącznie, przez 6 lat przyznanych zostało 93 stypendiów.

W gronie tych najlepszych w 2008 roku znaleźli się:

 1. Lenczyk Michał SP 1 Gorzyce
 2. Grzybek Barbara SP 1 Gorzyce
 3. Kurzydło Dawid SP Olza
 4. Kwapulińska Magdalena SP Olza
 5. Paździor Dawid SP Olza
 6. Radzyński Bartosz SP Rogów
 7. Fibic Michał SP Rogów
 8. Kołoczek Jakub SP Rogów
 9. Michel Adrian SP Rogów
 10. Bukała Ewa SP Turza Śl.
 11. Jurczyk Tomasz GM Czyżowice
 12. Grabarczyk Małgorzata GM Czyżowice
 13. Markowski Dominik GM Gorzyce
 14. Kuczera Łukasz GM Rogów
 15. Kozubek Marek Gm Turza Śl.
 16. Ciuraj Wojciech Gm Turza Śl.
 17. Grzegorzek Dawid Gm Turza Śl.
 18. Nowak Tobiasz Gm Turza Śl.
 19. Michna Józefina Gm Turza Śl.
 20. Lenczyk Anna Gm Turza Śl.

Gratulacje oraz życzenia Gorzyckim perłom oraz stypendystom złożył Wójt Gminy Gorzyce Piotr Oślizło, Przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Czesław Zychma oraz obecni na tej uroczystości parlamentarzyści.
Galę uświetnił swoim koncertem zespół Allego Molto z Rydułtów, a także absolwentka czyżowickiego gimnazjum Ewa Boniakowska.

Zapraszamy do galerii

do góry