Unia Europejska
  • język migowy
  • BIP

Dane kontaktowe

ul. Kościelna 15, 44-350 Gorzyce
tel.
+48 32 45 13 056
ul. Bogumińska 13, 44-350 Gorzyce
e-mail
Strona główna/Pomoc dla Ukrainy/Uroczyste obchody 100-lecie włączenia Górnego Śląska (..)

Uroczyste obchody 100-lecie włączenia Górnego Śląska do Polski już w najbliższą sobotę w Wodzisławiu Śląskim

28 Czerwca 2022

logotypy

Wystawa sprzętu wojskowego, przemarsz grup rekonstrukcyjnych przez replikę Bramy Wolności, a także koncerty z udziałem gwiazd polskiej muzyki - to główne elementy uroczystych obchodów 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski, które zaplanowano na 2 lipca na wodzisławskim Rynku. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym w ramach Programu Niepodległa na lata 2017 - 2022. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

 Przypomnijmy. Na ziemię wodzisławską Wojsko Polskie wkroczyło 4 lipca 1922 roku. Wtedy to oddział kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich pod dowództwem Józefa Młodeckiego, drogą z Pawłowic przez Jastrzębie, Mszanę i Wilchwy wkroczył do Wodzisławia. Od tego dnia miasto i okolica znalazły się w Polsce. Setna rocznica przyłączenia Wodzisławia i okolic do Polski będzie więc upamiętniać symboliczny moment, w którym po kilkuset latach miasto wróciło do Państwa Polskiego i stało się jego częścią. Włączenie liczącego około 5000 mieszkańców Wodzisławia do Polski było bez wątpienia wielkim wydarzeniem, a udział aż 15 000 mieszkańców miasta i okolicy w uroczystości przejęcia Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej przez Wojsko Polskie, dowodzi, że było to jedno z największych wydarzeń w całej znanej nam historii tego regionu.

 Pierwszym elementem uroczystości będzie msza święta w Kościele Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim. Stąd delegacje przejdą pod pomnik Powstańców Śląskich. Dalsza część organizowana będzie na wodzisławskim rynku. Stanie tutaj Brama Wolności wykonana na wzór tej zainstalowanej w tym miejscu przed stu laty. Przejdą przez nią grupy rekonstrukcyjne prezentujące różne rodzaje wojsk, od tych charakterystycznych dla okresu powstań śląskich i przyłączenia Ziem Wodzisławskich do Polski, po wojska okresu drugiej wojny.

W części artystycznej zaprezentują się grupy wokalne i taneczne z regionu. Na finał przygotowano Koncert „Witaj Polsko!” w wykonaniu Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana i Orkiestry Śląskich Kameralistów. Muzycy zagrają pod dyrekcją Aleksandra Knury w towarzystwie wokalistów: Kasia Moś, Krzysztof Respondek, Magda Steczkowska, Marcin Roszak, Sebastian Riedel, Grubson, Rafał Kozik - finalista programu The Voice of Poland wraz z dwiema uczestniczkami programu: Pauliną Gołębiowską i Karoliną Piątek-Strzebońską.

W programie imprezy także premiera filmu pt. „Witaj Polsko”, inscenizacje historyczne związane z latami dwudziestymi XX wieku. Aktorzy prezentujący życie codzienne sprzed 100 lat, bicykle, stroje z epoki itp. Wystawa zdjęć prezentujących Górny Śląsk roku 1922, wystawa wybranych polskich banknotów od 1914 r wraz z okolicznościowymi notgeltami wydawanymi na okoliczność powstań, wystawa plakatów z tamtego okresu, przedwojenny kiosk z gazetami i trafiką, monety Miasta Wodzisław Śląski z 1918. Do rąk uczestników imprezy trafi także stylizowana, pamiątkowa gazeta jubileuszowa

Patronat nad imprezą objął Premier Mateusz Morawiecki oraz Leszek Bizoń, wodzisławski starosta i Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego. Honorowy Komitet Organizacyjny tworzą głównie wójtowie i burmistrzowie miast i gmin powiatu wodzisławskiego. 

plakat z zaproszeniem na obchody

do góry
top_baner