Unia Europejska
  • język migowy
  • BIP

Dane kontaktowe

ul. Kościelna 15, 44-350 Gorzyce
tel.
+48 32 45 13 056
ul. Bogumińska 13, 44-350 Gorzyce
e-mail

Segreguj olej

5 Sierpnia 2022

Nasza gmina dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. Dzięki temu mieszkańcy mogą oddawać odpad do specjalnie oznakowanych pojemników. Mapa z ich lokalizacjami znajduje się na stronie: www.segregujolej.pl/mapa.

 

Co dzieje się ze zużytym olejem jadalnym, który oddajemy do segregacji?

Stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że recykling zużytego oleju spożywczego i tłuszczów jest jak najbardziej możliwy. Olej tak samo jak plastik czy szkło jest odpadem, który dostaje drugie życie.

Pojemniki do segregacji oleju w naszej gminie są regularnie opróżniane, a ich zawartość trafia do fabryki. Zużyty olej zostaje tam oczyszczony z przypalonych resztek jedzenia i wody. Butelki PET są poddane recyklingowi, a resztki jedzenia wysłane do biogazowni. Tak oczyszczony olej trafia do dalszej obróbki w przemyśle petrochemicznym - jest przetwarzany na składnik biopaliwa lub paliwo lotnicze. Tym sposobem zmniejsza się emisję dwutlenku węgla w transporcie lotniczym i samochodowym. Dzięki właściwej utylizacji i recyklingowi oleju oszczędza się zasoby naturalne - zmniejsza się zapotrzebowanie na uprawę roślin wykorzystywanych w branży spożywczej i przemysłowej.

 

Jak prawidłowo segregować olej w kuchni?

Zużyty olej jadalny przelewaj do plastikowej butelki PET. Gdy napełnisz butelkę szczelnie ją zakręć i wrzuć do pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytego oleju w swojej okolicy.

 

Co segregować?

Możesz segregować wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, które używasz do przygotowywania posiłków w swoim domu, np. tłuszcz z pieczonego mięsa, olej ze smażenia, pozostałą marynatę do mięsa, olej pochodzący z puszek i konserw, olej z marynowanych warzyw. Nie wylewaj ich do zlewu - szkodzisz w ten sposób przewodom kanalizacyjnym w swoim domu.

 

Mamy realny wpływ na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia ścieków i skażenia środowiska naturalnego. Zacznijmy segregować olej już dziś. Więcej informacji znajduje się na stronie: https://www.segregujolej.pl/chce-segregowac/.

 

do góry
top_baner