Dziś jest  19.08.2018   zegar 05:24   Imieniny: Jana, Bolesława
Logowanie/rejestracjaBaza firmTablica ogłoszeńGalerie zdjęć
Nagłówek strony
Jesteś tutaj: strona główna / Aktualności
Kontrast Rozmiar tekstu A-AA+
epuap  sekap  BIP  Wersja czeska  Wersja niemiecka  Wersja angielska 
Aktualności
Dożynki Gminne - Gorzyce 2017
17.09.2017
Obchody tegorocznych Dożynek rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną, w intencji rolników i ich rodzin, odprawioną w Kościele pw. Św. Anioła Stróża w Gorzycach. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. Proboszcz Stefan Stebel oraz ks. Proboszcz rogowskiej parafii Bernard Rak dziękując za tegoroczne plony.
 Około godz. 14.30 na odnodze ul. Bogumińskiej zaczął formować się barwny korowód, który przemaszerował  wśród pól na teren GOTSiR Nautica. Piękne korony, ciekawe scenki rodzajowe oraz pomysłowość uczetników korowodu tworzyły niepowtarzalny widok.
Występ Gorzyczan rozpoczął część oficjalną, podczas której  gospodarze sołectwa – sołtys Ryszard Grzegoszczyk  i przewodnicząca KGW  Urszula Jastrzębowska-Dudek  zaprosili na scenę Starostów Dożynek – Agnieszkę Adamczyk i Kamila Kwaśnicę, oraz wójta Gminy Gorzyce Daniela Jakubczyka i Przewodniczącego Rady Gminy Krzysztofa Małka. Starości przekazali chleb gospodarzom gminy, którym włodarze częstowali  uczestników imprezy. Nastąpiło również uroczyste przekazanie Chleba Dożynkowego przyszłorocznym organizatorom Dożynek – sołtysowi Czyżowic – Marianowi Jureczko oraz Wiceprzewodniczącej KGW Wiesławie Paloc.
 
Uroczystość Dożynkowa jest również okazją do podziękowania rolnikom za trud i wysiłek oraz uhonorowania tych najbardziej zasłużonych. Wójt Gminy wnioskował o uhonorowanie medalami Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” gorzyckich rolników. Medal otrzymali Panowie: Wojciech Adamczyk, Ludwik Kyszcz, Kamil Kwaśnica, Henryk Widenka, 
Wśród uczetników nie zabrakło parlamentarzystów – Senatora RP Adama Gawędy, Posłów na Sejm RP Teresy Glenc , Gabrieli Lenartowicz oraz Krzysztofa Gadowskiego.
Po części oficjalnej przyszła pora na występy artystyczne, na scenie swój dorobek zaprezentowali: zespół Gorzyczanie, Orkiestra Gminy Gorzyce, Zespół Pieśni i Tańca KOTLINA z Osieka, przedszkolaki z "Krainy Uśmiechu", Akord z SP nr I w Gorzycach, polsko-czeska orkiestra KAMRATY, dziecięce formacje taneczne MINI DANCE, CRAZY DANCE i MAGIC DANCE, Teatr Trip, GABI GOLD, KOKOS, TABU i ENEJ. Wszystkie występy zgromadziły wiele osób pod sceną, a występ TABU mocno rozbawił  publiczność, której nie przeszkodził deszcz w wyśmienitej zabawie. Całość imprezy prowadził Robert Krzyżaniak.
 
Poza sceną było równie wiele atrakcji  -  loteria fantowa, bogaty bufet oraz mini wesołe miasteczko dla dzieci, to między innymi to, co organizatorzy przygotowali dla gości.
 Choć deszcz często się pojawiał – mieszkańcy gminy i goście również nie dali za wygraną i jak to od lat w Gminie Gorzyce bywa, wspólnie z rolnikami świętowali tegoroczne DOŻYNKI.
 
Nad całością imprezy czuwali  dyrektor i pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach.
 
Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk, dziękuje Wszystkim za ten wspaniały dzień: 

"Spotkaliśmy się wczoraj, tak samo jak od kilkudziesięciu lat, w dniu tradycyjnego święta plonów. Dożynki, obok świąt kościelnych - zajmują poczesne miejsce, być może najważniejsze, w kalendarzu obrzędowym polskiej i śląskiej wsi. Mimo niesprzyjającej aury świętowaliśmy tłumnie i radośnie. 
Dożynki to przede wszystkim święto dziękczynienia za zebrane plony. Żniwa powoli dobiegają końca, plony zostały zebrane. Ominęły naszą gminę duże klęski żywiołowe. W czasie uroczystej Mszy św. dziękowaliśmy za opiekę nad naszą ojczyzną i gminą, za urodzaj, za zebrane plony. Wierni tradycji naszych przodków Rolnicy przynieśliśmy do ołtarza chleb - owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, chleb który pragniemy dzielić tak aby nikomu w naszej gminie go nie zabrakło.
Powiedzieliśmy - w imieniu wszystkich mieszkańców naszej gminy - głośne dziękuję w kierunku wszystkich Rolników za wysiłek i trud, życzyliśmy wszelkiej pomyślności. Podzieliśmy się chlebem. Życzę nam wszystkim, by w kolejnym roku "chleba naszego powszedniego" starczyło dla wszystkich, życzę wam – słowami tradycyjnej pieśni – 
"Aby dobrze plonowało, 
po sto korcy z kopy dało".
Dziękuję Wam wszystkim za wspaniały dzień!!!"
 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dożynek Gminny Gorzyce 2017
Nowiny cz. I
Nowiny cz. II
 
e-gorzyce, autorami są Radosław Glenc i Adrian Jordan
 
 

 

drukuj
powrót  Strona główna  do góry
zamknij
Istotna informacja: ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.
FB