Dziś jest  25.05.2018   zegar 01:21   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdy
Logowanie/rejestracjaBaza firmTablica ogłoszeńGalerie zdjęć
Nagłówek strony
Jesteś tutaj: strona główna / Aktualności
Kontrast Rozmiar tekstu A-AA+
epuap  sekap  BIP  Wersja czeska  Wersja niemiecka  Wersja angielska 
Aktualności
Wójt przyznał nagrody w dziedzinie kultury i sportu
12.06.2017
8 czerwca, w sali widowiskowej DPS w Gorzycach, już po raz szósty zostały wręczone nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a także nagrody dla zawodników za osiągnięty wynik sportowy.

                                                              
W uroczystości udział wzięli wnioskodawcy, rodzice i opiekunowie laureatów nagród,  Senator RP Adam Gawęda, wiceprzewodniczący rady gminy Marian Jureczka, wójt gminy Daniel Jakubczyk, wicewójt Helena Lazar, Maria Władarz – Sekretarz Gminy, Bernadeta Grzegorzek – Skarbnik, dyrektor biura poseł Teresy Glenc – Bożena Świerczek.

Nagrodę III stopnia w dziedzinie twórczości artystycznej otrzymała  Orkiestra Gminy Gorzyce pod kierunkiem Henryka Krótkiego

Orkiestra Gminy Gorzyce działa od roku 2011. Powstała  z inicjatywy Henryka Krótkiego, – nauczyciela, muzyka, wielkiego pasjonata muzyki orkiestrowej. Intencją powstania Orkiestry Gminy Gorzyce był rozwój utalentowanej muzycznie młodzieży z naszej Gminy. Tworzy ją 25 młodych muzyków wspieranych muzykami z dłuższym stażem, w tym także rodziny muzykujące z terenu Gminy.
Jej możliwości artystyczne i umiejętności muzyków pozwalają na prezentowanie bardzo szerokiego repertuaru – od muzyki rozrywkowej, światowych standardów tego gatunku, poprzez klasykę mistrzów, do muzyki sakralnej.
 Orkiestra ta wystąpiła m.in. na: Dożynkach Gminnych, Dniach Gminy Gorzyce, Nocy Świętojańskiej w Olzie, Koncercie Noworocznym w Czyżowicach, Festynach Parafialnych oraz uczestniczyła w obchodach Niedzieli Palmowej i wieńczyła zakończenie Tygodnia Strażackiego. Reprezentuje naszą gminę na różnych przeglądach i festiwalach orkiestrowych - m.in. w Boguminie, Tworkowie i Rybniku, na których zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia.  W roku 2013 Orkiestra brała udział w projekcie „Konfrontacje kulturalne polsko-ukraińskiej młodzieży. Kamieniec Podolski”. W  dniu  3 czerwca bieżącego roku  Orkiestra Gminy Gorzyce  towarzyszyła przejazdowi Pociągu Papieskiego na szlaku Wadowice-Olza. Orkiestra Gminy Gorzyce wykonuje  utwory muzyki sakralnej, kompozytorów klasycznych        i współczesnych, a także muzykę rozrywkową, ludową i patriotyczną.
Dzięki  zaangażowaniu kapelmistrza Orkiestra Gminy Gorzyce  rośnie w siłę, umożliwiając chętnym realizację muzycznych aspiracji, a słuchaczom dostarcza wiele wrażeń artystycznych.
Kształtuje ona pozytywne postawy wśród ludzi młodych: zdyscyplinowanie, systematyczność i współpracę w grupie. Uczestniczy w licznych koncertach, promując lokalne środowisko i polskie dziedzictwo kulturowe. Orkiestra ma wpływ na rozwój kulturalny młodego pokolenia.


Wnioskodawca to Gminne Centrum Kultury w Gorzycach

 Nagrodę II stopnia otrzymała  Pani Irena Sauer

Pani Irena Sauer z wykształcenia i zamiłowania jest  pedagogiem, animatorem i metodykiem kultury w zakresie programowania, upowszechniania i krzewienia amatorskiego ruchu artystycznego. Poetka, miłośniczka śląskiej tradycji i kultury. Folklorystka, animatorka, autorka tekstów, muzyki  i scenariuszy, działająca na rzecz upowszechniania rodzimej kultury.
  Od wielu lat jest doradcą metodycznym w placówkach  kultury  w naszej gminie.        Jej bezpośredni i bliski kontakt z placówki kultury niesie za sobą pożytek i wartość dla naszej lokalnej kultury. W roku 2015 ukazała się kolejna  Jej książka „ Z pieśniczkom  i słowym roztropnym w młodość dziołszek i karlusów”.
  Pani Irena Sauer ma niezwykle bogaty dorobek twórczy. Jest autorką licznych tekstów poetyckich. Tworzy poezję, muzykę, a także scenariusze widowisk estradowych oraz obrzędowych.  Jej autorstwa są takie programy jak:
„Złote gody u Zeflika”,
„Czego czas nie uśpi w sercach europejskich strzech”,
„ Jak łostaki, to łostaki- z grzebaniym basa”,
„W oczekiwaniu na Dziecionteczko Nadzieje”,
„Babski Comber”,
         „Przi odpuście”.
   Pani Irena Sauer cały czas stara się pielęgnować śląskie tradycje i wartości, aby te nie tylko przetrwały, ale też rozwijały się, rozkochując w sobie kolejne pokolenia młodych mieszkańców Górnego Śląska.


 Wnioskodawca - Wójt Gminy Gorzyce  Daniel Jakubczyk

Nagroda I stopnia trafiła do  zespołu  "OLZANKI"  z Olzy

W skład Zespołu „Olzanki” wchodzi  siedem  pań i  dwóch panów, których połączyła wspólna pasja śpiewania. Zespół istnieje od  ponad 17 lat działając przy Ośrodku Kulktury w Olzie. Kierownikiem artystycznym jest Pani Irena Witek-Bugla, która akompaniuje zespołowi, grając na akordeonie i organach. Obecnie zespołowi akompaniuje Pani Urszula Wachtarczyk.  Kierownikiem i duszą zespołu jest  Pani Anna Kopystyńska.
      Zespół „Olzanki” od lat odnosi wielkie sukcesy i zyskuje coraz to większą popularność. Brał udział w Międzynarodowym  Koncercie „Tęcza”  w Filharmonii Narodowej w Warszawie, tworzył dwukrotnie oprawę muzyczną na forum sołtysów  województwa śląskiego w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach na zaproszenie Marszałka Województwa . Zespołowi „Olzanki” została przyznana Gorzycka Perła. Nagrany został przez telewizję Katowice teledysk do piosenki „Ballada o kurce”, nieprzerwanie od kilkunastu lat uczestniczy w Powiatowych Spotkaniach z Folklorem. Swoje występy „Olzanki” miały w niedzielnym programie Piotra Scholtza w radiu Vanessa w Raciborzu. Zespół ten zdobył I miejsce w XVII w Przeglądzie piosenki dziecięcej im. Prof. Adolfa Dygacza „Śląskie śpiewanie”. Występował również z okazji 53 rocznicy powstania zespołu „Śląsk”  w Koszęcinie. Zdobył I miejsce w kategorii zespoły wokalne  na  VII Juwenaliach III Wieku  w Warszawie. Ich koncert odbył się  11 czerwca 2016 r.  w Teatrze Palladium w trzeciej co do wielkości sali teatralnej w Warszawie. Z warszawskich Juwenaliów III Wieku zespół przywiózł Grand PIX, został uznany za najlepszy ze wszystkich, które się tam zaprezentowały. „Olzanki”  koncertują dla rodaków z Zaolzia ( Karwina, Orłowa, Lutynia, Michałkowice i wiele innych). Zespół ten zdobył uznanie w Polanicy-Zdroju na Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów  Artystycznych Tęcza Polska. Brał udział w śląskim  wieczorze świątecznym na zaproszenie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie dr Józefa Musioła.
Zespół śpiewaczy „Olzanki” to prawdziwa śpiewająca perła, która swym blaskiem rozświetla naszą codzienność i rozwesela swym śpiewem serca wielu ludzi. Swym pięknym repertuarem w sposób szczególny promuje śląskie tradycje śpiewacze wnosząc wkład w promocję kultury gminy, powiatu i całego Górnego Śląska.

Wnioskodawcą  dla Zespołu „Olzanki” był Wójt Gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk

Po wspaniałych występach laureatów nadszedł czas, by poznać bliżej tegorocznych zawodników, którzy nagrodzeni zostali za najwyższy osiągnięty wynik sportowy w 2016 roku.,

W dziedzinie sportu przyznane zostały nagrody  I, II i III stopnia .

Nagrodę I stopnia, można uzyskać za  ustanowienie rekordu Polski, Europy lub Świata, lub za udział  w zawodach sportowych o randze: Mistrzostw Świata, Europy lub Igrzysk Olimpijskich, Paraolimpijskich

Nagrodę I stopnia otrzymały dziewczyny, które reprezentują zespół taneczny  „Miraż”, a które  należą do różnych formacji są to: Wiktoria Erban, Antonina Swoboda, Karolina Banek, Julia Staszewska, Julia Skrodzka, Julia Wolny, Nina Stec

Wiktoria Erban ( duet Wiktoria Erban – Zuzanna Wójtowicz) -  zajęła  12 miejsce na Mistrzostwach Świata w Riesie ( Niemcy) w 2016 r., w kategorii formacji Show dance Duos Children, 
Antonina Swoboda, Karolina Banek, Julia Staszewska -  zajęły  2 miejsce na Mistrzostwach Świata w Riesie ( Niemcy) w 2016 r., w kategorii formacji  Show dance Formations Children,
 Julia Skrodzka, Julia Wolny, Nina Stec -  zajęły  7 miejsce na Mistrzostwach Świata w Riesie ( Niemcy) w 2016 r., w kategorii formacji Show dance Small Groups Juniors

Wnioskodawcą dla dziewczyn z Zespołu "Miraż" było Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Tanecznego „Miraż”

Nagrodę II stopnia  można  uzyskać za zajęcie co najmniej 10 miejsca w zawodach sportowych o randze Mistrzostw Polski

Nagrodę II stopnia otrzymali: Julia Bura, Miłosz Mencel, Mateusz Zając, Maciej Kołoczek, Dominika Zychma

Julia Bura -  zajęła 5 miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych w kat. 14 lat, 200 m stylem klasycznym,
     Wnioskodawcą dla Julii Bura jest  Miedzyszkolny Klub Sportowy Szkoły  Mistrzostwa Sportowego „Victoria” w Raciborzu
Miłosz Mencel - zajął 6  miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych w kat. 14 lat,  200 m stylem zmiennym
Wnioskodawcą dla Miłosza Mencel jest  Miedzyszkolny Klub Sportowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Victoria” w Raciborzu
 Mateusz Zając - zajął 6  miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu Juniorów Młodszych w kat. 14 lat,  200 m stylem grzbietowym,
Wnioskodawcą dla Mateusza Zając  jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Maciej Kołoczek - zajął 2 miejsce na Mistrzostwach Polski w Szachach Szybkich w kat. Juniorów do lat 16, 
Wnioskodawcą dla :Macieja Kołoczek  jest Uczniowski Klub Sportowy "Pionier" w Jastrzębiu Zdroju
 Dominika Zychma - zajęła  3 miejsce na Festiwalu Tańca Opole 2016  Grand Prix w Tańcu Towarzyskim, w kat 12-13, ( para taneczna Marcin Kowalewski- Dominika  Zychma),  Wnioskodawcą dla Dominiki Zychma  jest Studio Tańca i Ruchu Lord-dens- Kamil Lorenc

Nagrodę III stopnia można uzyskać  za zajęcie co najmniej 3  miejsca w mistrzostwach na poziomie województwa

Nagrodę otrzymali: Szymon Stoszek, Agata Adamczyk, Marta Klimek, Julia Adamczyk, Rafał Klyszcz, Zofia Blanik, Dawid Nachlik, Gracjana Rus, Arkadiusz Ryba,  Amelia Sosna, Szymon Nachlik

 Szymon Stoszek – zajął 1 miejsce  w Zawodach Pływackich na Mistrzostwach Śląska OPEN rocznik  16-18 lat, w konkurencji 1500 m stylem dowolnym,  Wnioskodawcą dla Szymona Stoszek jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Agata Adamczyk - zajęła 1 miejsce  w Zawodach Pływackich na Mistrzostwach Śląska OPEN rocznik 16-18 lat, w konkurencji 800 m stylem dowolnym, 
Wnioskodawcą dla Agaty Adamczyk jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Marta Klimek -  zajęła 1 miejsce w Zawodach Pływackich na Mistrzostwach Śląska rocznik 13 lat , w konkurencji 200 m stylem dowolnym, Wnioskodawcą dla Marty Klimek jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Julia Adamczyk -  zajęła 2 miejsce w Zawodach Pływackich na Mistrzostwach Śląska OPEN w kategorii 15 lat, w konkurencji 200 m stylem klasycznym,
Wnioskodawcą dla Julii Adamczyk jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Rafał Klyszcz -  zajął 1 miejsce w Zawodach Pływackich na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej,  w konkurencji 50 m stylem dowolnym, Wnioskodawcą dla Rafała Klyszcz jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Zofia Blanik - zajęła 3 miejsca w Zawodach Pływackich w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej,  w konkurencji 50 m stylem klasycznym,Wnioskodawcą dla Zofii Blanik jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Dawid Nachlik - zajął 1 miejsce w Zawodach Pływackich w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej,  w konkurencji 50 m stylem klasycznym, Wnioskodawcą dla Dawida Nachlik jest Uczniowski Klub Sportowy "Aligator"
Gracjan Rus -  zajął 1 miejsce podczas Indywidualnych Mistrzostw Śląska  w Gimnastyce Sportowej Mężczyzn, na drążku,
Wnioskodawcą dla Gracjana Rus jest Klub Gimnastyczny Radlin
 Arkadiusz Ryba -  zajął 1 miejsce (para taneczna Arkadiusz Ryba- Martyna Smusz ) w kat. 14-15 lat w  kl „C” Pucharze Okręgu Śląskiego w Tańcu Towarzyskim,  Wnioskodawcą dla  Arkadiusza Ryba jest Studio Tańca i Ruchu Lord-dance Kamil Lorenc
Amelia Sosna - zajęła 1 miejsce ( para taneczna Amelia Sosna- Krzysztof Skowronek) w kat.8-9 lat OPEN w Mistrzostwach  Okręgu Śląskiego w Tańcu Towarzyskim,  Wnioskodawcą dla Amelii Sosna jest Studio Tańca i Ruchu Lord-dance Kamil Lorenc
Szymon Nachlik - zajął 2 miejsce w Zawodach Pływackich na Mistrzostwach Śląska OPEN  w kat. 14 lat , sztafeta 4x 200 m stylem dowolnym,

 Na zakończenie gali goście mieli okazję zobaczyć występ  artystycznego  dziewczyn z zespołu tanecznego  „MIRAŻ”  w wykonaniu Antoniny Swoboda, Karoliny Banek i  Julii Staszewskiej 
 oraz par tanecznych  w wykonaniu  Dominiki Zychma i  Marcina Kowalewskiego oraz  Arkadiusza Ryba i Martyny Smusz.

Galeria zdjęć

 

drukuj
powrót  Strona główna  do góry
zamknij
Istotna informacja: ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, to będą one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.
FB